نوروز بر همگان خجسته باد!

بار دیگر نوروز فرا می‌رسد و نوید بهار می‌دهد. یکسال دیگر در حالی سپری می‌شود که امید همچنان بر تارک فراز و نشیب زندگی می‌درخشد.

نوروز، نخستین روز سال نو ایرانی، از کهن‌ترین جشن‌های بجا مانده از دوران باستانِ نه تنها ایرانزمین بلکه جهان است. روزی که در پهنه‌ی جغرافیای فرهنگی ایران، همزمان، توسط میلیون‌ها تن، جشن گرفته می‌شود.

از ویژگی‌های نوروز، تقویم دقیق آن است که با دانش پیشینیان ایرانیان با تکیه بر دگرگونی طبیعت و به کار گرفتن علوم ریاضی و فیزیک و بر اساس چرخش زمین تدوین شده و گردش روز و ماه و فصل و زمان با دقیق‌ترین شیوه، ثبت شده است.

ارج نهادنِ دانش و آموزش فرزندان و نسل‌های تازه به علوم گوناگون، از پایه‌های استوار فرهنگ ایرانیان از هزاره‌های پیشین بوده که توفان حوادث از گزند رساندن به آن همواره عاجز مانده است.

اندیشکده ققنوس که به عنوان نخستین اندیشگاه مستقل ایرانی با الهام از چنین فرهنگ ارزشمندی با همت دانشمندان و کارشناسان ایرانی و غیرایرانی، به ترویج دانش و بررسی مشکلات و راهکارهای آنها در ایران امروز می‌پردازد، با تقدیم بهترین شادباش‌ها، امیدوار است نوروز امسال، سرآغاز فصلی نو برای تلاش‌های دانشمندان و اندیشمندان در خدمت به سرزمین تاریخی و ملت توانای ایران باشد.
ز دانش دل پیر بُرنا بود …

پروژه ققنوس ایران    
اسفند ۱۳۹۹/مارس ۲۰۲۱