گزارش‌های سال‌های اخیر از ایران تصویر تازه‌ای از جنبش‌های اجتماعی در کشور را ترسیم می‌کند که امکانات ارتباطی مانند پیامگیرها و شبکه‌های مجازی نقشی ویژه در آنها بازی می‌کنند.

«پروژه ققنوس ایران» در حال انجام یک پژوهش میدانی در این زمینه است که به نظر می‌رسد جوانان در آن تعیین‌کننده هستند. صدها کلیپ ویدئویی که توسط شهروندان عادی تهیه و در فضای مجازی پخش شده، حاکی از تظاهرات ده‌ها هزار تن در گوشه و کنار کشور در جریان اعتراضات سراسری سال ۹۶ است. برخی از این ویدئوها شامل مصاحبه‌ با شهروندانی است که نگرانی عمیق خود را از شرایط اقتصادی کشور و ناهنجاری‌ها و مشکلات زندگی بیان می‌کنند. بسیاری از این ویدئوها نشان‌دهنده‌ی نارضایتی و اعتراض علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی هستند.

در اعتراضات سراسری ایران که از آذرماه ۹۶ علیه گرانی و مشکلات اقتصادی و محیط زیستی (کمبود آب) آغاز شد و تا ۱۵ دی‌ماه ادامه یافت، دست‌کم ۲۱ تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. اگرچه اعتراضات دی‌ماه ۹۶ پس از مدتی آرام گرفت اما تجمعات و تظاهرات پراکنده‌ی به ویژه صنفی در شهرهای مختلف ادامه یافته است.

هدف ما از تنظیم این نظرسنجی دست یافتن به درک بهتر از این جنبش‌های اعتراضی و علل و پیامدهای آنهاست.

این پژوهش تلاش می‌کند به بررسی و نمایش دیدگاه‌ها و انتظارات و نگرانی‌های مختلف، اعم از هواداران جمهوری اسلامی ایران و مخالفان آن، بپردازد.

لطفا توجه داشته باشید که این پرسش‌ها صرفا برای تحقیقات علمی در باره مقاومت مدنی در ایران و برای شهروندان داخل کشور طراحی و تنظیم شده است. ایرانیان خارج کشور برای این تحقیق در نظر گرفته نشده‌اند چرا که هدف اصلی این پژوهش، بررسی و انتشار صدای مردمی است که در ایران زندگی می‌کنند و با شرایط و مشکلات واقعی در کشور سر و کار دارند

برای شرکت در نظرسنجی نافرمانی مدنی لطفاً این لینک را دنبال کنید:

https://civildisobedience.questionpro.eu/

Featured Image: ©STR/AFP/Getty Images