دکتر نامدار بقایی یزدی عضو کمیته هماهنگی و سخنگوی کمیته مشورتی علمی ققنوس است و مسئولیت هماهنگی تیم پژوهشی محیط زیست در این اندیشکده را برعهده دارد. او همچنین در گروه انرژی ققنوس عضو است.

 بقایی یزدی میکروبیولوژیست و مدیرعامل شرکت مشاورین بیوتک درکشور انگلستان است. او در دانشگاه‌های « وست مینستر» و « بدفوردشایر» تدریس می‌کند.

دکتر بقایی در سال 1338 خورشیدی در تهران به دنیا آمد. پس از پایان دوره متوسطه در دبیرستان البرز و گذراندن یک سال در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، در سال ۱۳۵۸ به انگلستان مهاجرت کرد. او لیسانس خود را در زمینه میکروبیولوژی از کینگ کالج لندن دریافت کرد و دکترای خود را در زیست فناوری از امپریال کالج لندن دریافت نمود. دکتر بقایی یزدی بورس دوره دکترای خود را در همان دانشگاه به تحقیق در زمینه تولید اتیل الکل در دماهای بالا با استفاده از ضایعات کشاورزی گذراند و در سال 1993 میلادی (1372 خورشیدی) جایزه ارزشمند «غله اروپا» را برای تحقیقات خود دریافت کرد. او در حال حاضر می‌کوشد تا این تحقیق را به مرحله بهره‌برداری صنعتی برساند.

در سال‌های گذشته دکتر بقایی به عنوان میکروبیولوژیست در شرکت گاز انگلیس، آژانس انرژی اتمی انگلیس و شرکت نفت شل، مشغول تحقیق در مورد سیستم‌های تخمیر میکروبی و نمک‌زدایی آب نمک از منابع نفتی بوده است. او نویسنده چندین مقاله علمی در مجله‌های تخصصی و معتبر بین‌المللی است وچندین کتاب تخصصی نیز به رشته تحریر در آورده است. نام دکتر بقایی یزدی همچنین در شش اختراع تحقیقاتی به ثبت رسیده است. علاوه براین، اودر دو دانشگاه انگلستان در رشته‌های « بیوتکنولوژی» و « مدیریت محیط زیست» تدریس کرده و عضو فعال انجمن شیمی صنعتی، انجمن میکروبیولوژی و انجمن سلطنتی زیست‌شناسی انگلستان است.

دکتر بقایی یزدی در بیست سال گذشته  یکی از مسئولان و معتمدان کتابخانه مطالعات ایرانی‌ بوده  که بزرگترین کتابخانه مستقل ایرانی در خارج از ایران به شمار می‌آید. او همچنین به عنوان نایب رئیس انجمن پزشکی ایرانیان در انگلیس فعالیت می‌کند و همچنین عضومؤسسه مطالعات ایرانی و انجمن ایران بریتانیا و نیزعضو کانون ایران برای پاسداری از فرهنگ و هنر ایران است؛ یک نهاد غیرانتفاعی که حدود چهل سال است در بریتانیا فعالیت می‌کند.