دکتر نامدار بقائی یزدی عضو هیأت هماهنگی و سخنگوی کمیته مشاوران علمی پروژه ققنوس ایران و مسئول هماهنگی گروه پژوهشی «محیط زیست» این اندیشکده  و همچنین عضو گروه «انرژی» ققنوس است.

نامدار بقائی یزدی متخصص میکروبیولوژی و مدیرعامل شرکت «بیوتک» در بریتانیاست. وی در دانشگاه‌های وست مینستر و بِدفوردشایر تدریس می‌کند.

دکتر بقائی متولد سال ۱۳۳۸ در تهران است.  پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان البرز و گذراندن یک سال در دانشکده پزشکی‌ دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۸ به انگلستان مهاجرت کرد. او لیسانس خود را در رشته میکروب‌شناسی از کینگزکالج لندن گرفت و سپس دکترای خود را در رشته بیوتکنولوژی از امپریال کالج لندن دریافت نمود . او دوره فوق دکترای خود را در همان دانشگاه بر روی تحقیق در تولید الکل اتیلیک (اتانول) در حرارت‌های بالا و با استفاده از مواد زائد کشاورزی گذراند. او به خاطر این تحقیق جایزه غلات اروپا را در سال ۱۹۹۳ دریافت کرد. دکتر بقائی تلاش می‌کند تا این تحقیق را به مرحله بهره‌برداری صنعتی برساند.

وی در سال‌های گذشته به عنوان متخصص میکروب‌شناسی ‌در سازمان گاز بریتانیا، سازمان انرژی اتمی انگلستان و شرکت نفتی‌ شل به تحقیق  بر روی سیستم‌های تخمیر میکروبی و نمک‌زدایی آب شور از منابع نفتی‌ پرداخته است. او مؤلف چندین  مقاله علمی‌ در ژورنال‌های بین‌المللی و کتاب‌های تخصصی است و نام وی بر روی شش اختراع در زمینه تحقیقاتش ثبت شده است. او همچنین به تدریس در رشته‌های زیست فناوری و مدیریت محیط زیست در دو دانشگاه انگلستان مشغول است و از اعضای فعال انجمن شیمی‌ صنعتی‌، انجمن میکروب‌شناسی‌ و انستیتو سلطنتی بیولوژی انگلستان است.

دکتر بقائی در طول بیست سال گذشته یکی‌ از مسئولین و اعضای هیأت امنای «کتابخانه مطالعات ایرانی‌» به عنوان بزرگترین کتابخانه مستقل ایرانی‌ در خارج از کشور است و همچنین در سمت معاونت «انجمن پزشکی‌ ایرانیان مقیم بریتانیا» انجام وظیفه می‌کند.   او همچنین از اعضای «کانون ایران»، «انستیتو مطالعات ایرانی بریتانیا» و «انجمن ایران» در بریتانیاست.