دکتر فرداد فروزان عضو هیأت هماهنگی و معاون پیشین هیأت هماهنگی (۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱) پروژه ققنوس ایران و عضو گروه‌های پژوهشی «کشاورزی» و «انرژی» این اندیشکده است.

فرداد فروزان متولد تهران است. وی در سال ۱۳۶۰ ترک وطن کرد. پس از ورود به آمریکا و به پایان رساندن دوره دبیرستان مدرک لیسانس خود را در سال ۱۳۶۵ در رشته بیولوژی و شیمی از دانشگاه سکیدمور در ایالت نیویورک دریافت کرد. در سال ۱۳۶۹ مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه کلارک در ایالت ماساچوست در رشته شیمی پلیمر و در سال ۱۳۷۱ درجه دکترای خود را از همان دانشگاه در رشته الکتروشیمی دریافت کرد. تز دکترای وی «پژوهشی درباره عملکرد فوتو الکتروشیمیایی نیمه هادیِ گالیوم آرسنید در محلول پولی سِلِنیدِ پوتاسیوم» است.

فرداد فروزان پس از دریافت درجه دکترا، دوره‌ی فوق دکترا را به مدت سه سال در دانشگاه تگزاس در شهر آستین به پایان رساند. وی مقالات پژوهشی بسیاری در مجلات معتبر علمی به چاپ رسانده و سخنران شناخته شده‌ای در رشته‌ی تخصصی خود است.

تخصص فرداد فروزان شامل توسعه کاربردیِ سیستم‌های تولید انرژی برق، ذخیره و مصرف انرژی برق در امور نظامی، اتومبیل‌های برقی، صنایع هوافضا و کاربردی ثابت می‌شود. تجربیات دیگر وی شامل تولید، عملکرد و تضمین کیفیت دستگاه‌های صنعتی است.

فرداد فروزان از سال ۱۳۸۷ مدیریت شرکت مهندسی «آرتین» را به عهده دارد. این شرکت در زمینه آزمایش و صدور گواهی استانداردهای بین‌المللی فعالیت می‌کند. وی همچنین ریاست گروه تجدید نظر یکی از استانداردهای بین‌المللی را به عهده دارد.