دکتر سیاوش مشفق همدانی عضو هیأت هماهنگی و مسئول پیشین امور مالی (۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱) پروژه ققنوس ایران و همچنین مسئول هماهنگی گروه‌  «صنایع» این اندیشکده  است.

سیاوش مشفق همدانی فیزیکدان با تخصص در زمینه نورشناسی و لیزر، مدرک دکترای خود را در رشته فیزیک از دانشگاه رم ایتالیا در سال 1971 دریافت کرد. او در رشته فیزیک اتمی و مولکولی نیز دکترای خود را در انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) در سال 1976 تحت نظارت استاد علی جوان، مخترع اولین لیزر گازی، دریافت نمود. مشفق همدانی پس از پایان تحصیلات در MIT به دعوت سازمان انرژی اتمی ایران برای انجام تحقیقات در زمینه‌های لیزر فیوژن و جداسازی ایزوتوپ لیزر به ایران بازگشت و سرپرستی و اجرای چندین پروژه را در مرکز تحقیقات هسته‌ای در تهران بر عهده گرفت؛ جایی که وی اولین لیزر ساخت ایران را به نمایش گذاشت. او سردبیر مجله فیزیک ایران و استاد فیزیک در دانشگاه صنعتی آریامهر و دانشگاه ملی ایران بود. از دکتر همدانی مقالات پژوهشی متعددی در ژورنال‌های  بین‌المللی منتشر شده است.

سیاوش مشفق همدانی پس از انقلاب ۵۷ در ایران ماند و  در طول جنگ ایران و عراق به عنوان مشاور نیروی هوایی ایران (IAF) فعالیت کرد تا روش‌های کارآمد و ایمن برای استفاده از بمب‌های هدایت شده لیزری با استفاده از جنگنده‌های F-4 IAF بسازد. وی در سال 1984 مجبور شد ایران را ترک کند و پس از یک سال به عنوان استادیار فیزیک در دانشگاه کنتاکی غربی در سال 1985 شرکت لیزری خود را با نام Laseronics Inc در لس آنجلس تأسیس کرد تا از پرتو لیزری در کاربردهای صنعتی استفاده کند. او به عنوان مدیر این شرکت، روش‌های جدیدی برای استفاده از لیزر را مورد مطالعه قرار داد و فناوری‌هایی را برای استفاده از اشعه لیزر جهت برش، مته، جوشکاری و علامت‌گذاری مواد و اجزای مختلف در کاربردهای صنعتی، تجاری و هوافضا توسعه داد.

دکتر همدانی در سال 2005  به برنامه‌های علمی و همکاران تحقیقات «SARA» پیوست تا به تحقیق در لیزرهای پرانرژی «HEL» برای کاربردهای نظامی و صنعتی بپردازد. وی به تازگی به عنوان مهندس ارشد سیستم‌های اصلی به شرکت Raytheon ، Inc در لس آنجلس پیوسته تا تحقیقات خود را در زمینه توسعه فناوری HEL برای کاربردهای نظامی و هوافضا ادامه دهد.