تقریبا ۴ ماه پس از اعلام رسمی ورود و شیوع ویروس کرونا در ایران، پروژه ققنوس ایران در یک نظرخواهی پرسش‌هایی را با مخاطبان در میان گذاشت تا با بررسی آنها هم به مقایسه‌ی آمار و ارقام رسمی منتشر شده توسط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران بپردازد و هم تأثیرات این بحران جهانی و پیامدهای داخلی آن در زندگی مردم ایران بررسی کند. 

با وجود تمامی محدودیت‌هایی که مردم ایران در دسترسی به اینترنت و همچنین  شبکه‌های اجتماعی از جمله برای مشارکت در چنین نظرخواهی‌هایی دارند، نمونه‌‌های آماری لازم برای بررسی و پژوهش به دست آمد که  نتایج اولیه‌ی آن در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

یادآوری می‌شود که ویروس کرونا و  بیماری کووید۱۹ همچنان در ایران به صورت تصاعدی از جمله در میان جوانان مبتلا می‌کند و قربانی می‌گیرد. پروژه ققنوس ایران با حساسیت چگونگی این روند در ایران را دنبال کرده و برای ترسیم ابعاد واقعی این فاجعه در کشور و پیامدهای همه‌جانبه‌ی آن بر زندگی مردم و اینکه تا چه اندازه از سوی نهادهای مسئول مورد حمایت قرار گرفته‌اند تلاش می‌کند. غلبه بر پیامدهای اقتصادی و اجتماعی کرونا در ایران نیز مانند کشورهای دیگر به راهکارهای علمی و عملی نیاز دارد. 

در مرور این ارقام باید به ضریب خطای مثبت/منفی ۲.۱درصد و همچنین زمان برگزاری آن (نیمه اول خردادماه ۹۹) توجه داشت به این دلیل که بحران کرونا در کشور در ابعاد گسترده‌تر همچنان ادامه دارد. این ارقام اولیه که از اظهارات شرکت‌کنندگان استخراج شده، مبنای بررسی و پژوهش ققنوس درباره «کرونا در ایران» تا خرداد ۹۹ قرار خواهد گرفت و با نظرخواهی‌ها و بررسی‌های دیگر در آینده تکمیل خواهد شد.