بیماری کووید۱۹، که همه‌ی جهان را  درگیر کرده است، بدون تلاش شبانه‌روزی و از خودگذشتگی پزشکان و پرستاران و کادر خدماتی بیمارستان‌ها  بدون تردید ابعاد فاجعه‌بارتری می‌یافت.

در ایران، از آغاز شیوع کرونا، ده‌ها تن از کادر بهداشت و درمان جان خود را از دست داده‌اند و بسیاری دیگر چندین هفته است که به خاطر نجات زندگی دیگران از دیدار خانواده‌های خود محروم مانده و حتی اگر به منزل بروند مجبورند به دلیل رعایت پروتکل دوران نهفتگی ویروس کرونا، از  عزیزان خود فاصله داشته باشند.

video
play-sharp-fill

در شرایطی که در شهرهای مختلف کشور شمار پزشکان و پرستاران به نسبت بیماران بسیار کمتر است، همچنان تندرستی و زندگی مبتلایان نیازمند تلاش این قهرمانان است. بیهوده نیست که پزشکان و پرستاران و کادر خدماتی بیمارستان‌ها از نخستین روزهای گسترش بیماری همصدا با همکاران خود در سراسر جهان به مردم می‌گویند: ما به خاطر شما در بیمارستان‌ها هستیم؛ شما هم به خاطر ما در خانه بمانید!

همچنین همه شهروندانی که در ایام نوروز باستانی در خانه‌ها مانده و خود را از دیدار یکدیگر محروم کرده‌اند تا تندرستی خود و دیگران را حفظ کنند، نقشی مهم در این همیاری ملی و مهار  بحران کرونا بازی می‌کنند. بسیاری از مردم با قرنطینه‌ی خانگی از بار عظیمی که بر شانه‌های کادر بهداشت و درمان کشور سنگینی می‌کند کم می‌کنند.

قرنطینه خانگی و  فاصله‌گذاری اجتماعی تا زمانی که اوج همه‌گیری کرونا پشت سر گذاشته شود و وضعیت به حالت عادی باز گردد، از جمله در روز «سیزده بدر» باید اکیدا رعایت شود.

پروژه ی ققنوس ایران از پزشکان، پرستاران و همه‌ی کارکنان خدماتی بیمارستان‌ها در ایران از صمیم قلب سپاسگزاری می‌کند و امیدوار است که این بحران کُشنده با همکاری و همیاری شهروندان آگاه هر چه زودتر مهار شود. در خانه بمانیم!

دکتر کاوه راد
پروژه ققنوس ایران
فروردین ۱۳۹۹/ مارس ۲۰۲۰