پروژه ققنوس بعد از ظهر جمعه ۲۲ فوریه در واشنگتن اعلام موجودیت کرد. شاهزاده رضا پهلوی در سخنرانی آغازین این نشست با اشاره به علاقمندی‌اش به علم، از دانشمندان ایران دعوت کرد به این پروژه بپیوندند و برای آینده ایران طرح و برنامه تخصصی بدهند.

نشست با حضور شماری از دانش‌آموختگان و دانشگاهیان ایرانی برگزار شد که در حوزه‌هایی چون پژوهش‌های سیاسی، رسانه‌ای، حقوق و روابط بین‌الملل، اقتصادی، انرژی، محیط زیست، پزشکی و درمان، صنعت، برنامه‌ریزی شهری و آسیب‌های اجتماعی مسئولیت بر عهده گرفته و کارگروه‌هایی تشکیل داده‌اند.

هر یک از مسئولان این کارگروه‌ها توضیحاتی درباره حوزه تخصصی خود دادند. الهیار کنگرلو، فیزیکدان و مدیر پروژه ققنوس گفت، مردم ایران هیچ متحدی جز دانش و دانشمندان و هیچ سلاحی بهتر از آگاهی ندارند. او تاکید کرد که برای برون‌رفت از مشکلات ایران، باید از سرمایه‌های جامعه یعنی روشنفکران دانشمندان استفاده شود. عطا هودشتیان، مسئول کارگروه سیاسی ققنوس، برنامه‌ریزی برای ایران دمکراتیک و مسالمت‌جو را از وظایف این کارگروه خواند و افزود: «پروژه‌ای در این کارگروه به نام نافرمانی مدنی تدوین شده است. پروژه دیگر انتشار مجله‌ای به نام سیاست بین‌الملل مشابه فارین پالیسی است که متخصصان را از جاهای مختلف اروپا و آمریکا و ایران جذب کنند.» هودشتیان تاکید کرد که جمهوریخواه است و خبر داد که به زودی در شهرهایی چون تورنتو، نیویورک، پاریس و لس‌انجلس کنفرانس‌هایی از سوی ققنوس برگزار خواهد شد. او گفت نخستین کنفرانس در تورنتو و احتمالا در ماه آوریل خواهد بود.